Katar oslavil státní svátek ve znamení sportu

12.02.2020

V úterý 11. února proběhl v Kataru již podeváté Národní den sportu, který je oslavován jako státní svátek napříč katarskou společností. Tento svátek se z výnosu emíra Státu Katar koná každé druhé úterý v měsíci únor, přičemž jeho hlavním cílem je propagace zdravého životního stylu v populaci. Tato událost je součástí strategie s označením Katarská národní vize 2030, kdy má být rozvinut potenciál populace mj. pomocí aktivního sportu.

Emír Kataru při oslavách sportovního dne

V praxi se tak z hlavního město Dauhá stane na den jedno velké cvičiště a lidé všech zaměstnání a věkových kategorií se zapojují do nejrozličnějších sportovních aktivit. Soukromé i státní instituce mají prázdniny a zároveň organizují pro své zaměstnance sportovní disciplíny, všichni se tak ve sportovních úborech účastní fotbalových zápasů, jízdě na kole, běhu či skoku přes švihadlo. Samotný vládce Kataru, emír Tamím bin Hamad Ál Thání, šel příkladem, účastnil se běhu s katarskými olympioniky a dětmi ze sportovní akademie podél nábřežní promenády. Vladimír Cnota, prezident CCPF česko-katarské komory, oslavy tohoto svátku sám zažil během svých cest do Kataru. Na toto téma se vyjádřil následovně: "Když byl svátek vyhlášen před lety poprvé, tak jsem byl shodou okolností v Kataru a vyhlášení svátku, kdy se hodně sportuje a nekouří mi přišlo nepředstavitelné. Ovšem Katařané jsou sportovní nadšenci a postupně jsem zaregistroval zmenšující se počet kuřáků. Celá země následuje svého vládce, který sám hrál na vysoké úrovni tenis a je nekuřák." Do sportovních aktivit se mohou zapojit i návštěvníci Kataru, doprovodných akcí k Národnímu dnu sportu se účastní i hotely a restaurace, takže si můžete zasportovat a s občerstvit se zdravým pokrmem na účet podniku. 

Cyklistické závody

Tato hromadná událost s každým dalším rokem přitahuje pozornost i v zahraničí. Je to jen dalším potvrzením faktu, že z Kataru se stala během posledních let v regionu Blízkého východu sportovní velmoc. Mimo často medializovaného Mistrovství světa ve fotbale, které bude Katar hostit v roce 2022, se koná v Dauhá celá řada významných mezinárodních sportovních akcí. Příkladem může být blížící se ženský tenisový turnaj žebříčku WTA, který začíná již tento měsíc i s českou účastí.

Fotbalové utkání nejmenších v parku

Tato zpráva byla publikována na webu ČTK:

https://www.ceskenoviny.cz/pr/index_view.php?id=1853411